Index |
Lemezek csatolása Navigálás Megjelenés Beállítások Munka a fájlokkal Folyamatjelző |
Nyomkövető (Tracker)
A Nyomkövető egy grafikus felület a fájlokhoz. Használatával új fájlokat és mappákat hozhatunk létre vagy kereshetünk; elindíthatunk, átnevezhetünk, másolhatunk vagy törölhetünk már meglévőket.
Programként (az Asztal mindössze egy teljes képernyős ablak a háttérben), mint az összes többi, a Nyomkövető is megjelenik az Asztalsávon, és ezt is be lehez zárni, illetve újra lehet indítani. A legegyszerűbb módja a meghibásodott Nyomkövető (ugyanakkor az Asztalsáv) újraindításának az, ha a Folyamatfigyelőben tesszük azt meg.
Lemezek csatolása
Hogy hozzáférjünk a merevlemezekhez, CD-hez, USB lemezekhez, stb., elsőként csatolni kell, így a rendszer már használni tudja azt. Ezt megtehetjük az Asztalon vagy egy lemezen jobb gombbal kattitnva, majd a
menüből a szükségeset kiválasztva. Ugyan ilyen menü található az Asztalsávon is.Egy
A fenti beállítás alapján a rendszer az összes elérhető BeOS lemezt automatikusan csatolni fogja, ugyanakkor indításkor a legutóbb használt lemezeket is csatolja majd.
Navigálás
Alap esetben ha duplán kattintunk egy mappán, akkor a Nyomkövető megnyit egy új ablakot. Ezzel a megoldással gyorsan túlzsúfolt lehet az Asztalunk.
Ez megelőzhető: tartsuk lenyomva az OPT billentyűt, így a szülő mappa ablaka automatikusan bezárul.
Ez ugyan úgy igaz a billentyűzettel való navigálás esetén is. További információk a Billentyűzet-kombinációk fejezetben.
A mappákkal történő munka a Nyomkövető egyik funkciója, épp úgy, mint a fájlkezelők esetében a többi operációs rendszernél. A Haiku-ban a Nyomkövetőnek van néhány sajátossága, ami növeli a hatékonyságot.
Menü navigáció
Ahelyett, hogy az almappákon végig kattintgatnánk, van erre egy egyszerűbb módszer is:
Egy mappán jobb gombbal kattintva a hagyományos helyi menü tetején találunk egy almenüt, amivel navigálhatunk az adott mappán belül. Csak mennjünk végig az egész hierarchián, amíg meg nem találjuk az adott fájlt vagy mappát, amire szükségünk van. A fenti példában a /boot/apps/BePDF/ mappa tartalmát látjuk.
Ha egy fájlt megfogva hajtjuk ezt végre, akkor az abba a mappába kerül áthelyezésre, amelyikbe dobjuk (amelyiken az egér gombját felengedjük).
Hasonló érhető el minden Nyomkövető ablakból is:
Kattintsunk a bal alsó sarokban található területre, ahol a megjelenített elemek száma látható, és ekkor megjelenik egy almenü, ahol szintről szintre megjelennek a mappák ahol a jelenlegi mappa található. Innen pedig szintén navigálhatunk a megjelenő mappákon belül.
Itt megjegyzendő, hogy az Asztal mindig is a legfelső szintnek fele meg, ahol a lemezek is megjelennek. Tehát, ha egy másik lemezre szeretnénk menni, akkor elsőként a legfelső szintre kell navigálni, vagyis az Asztalra, és onnan már mehetünk a másik lemezre.
Ugyan ez az almenü-navigáció jelenik meg, amikor egy fájlt egy mappa fölé húzunk. Miután rövid ideig felette tartjuk, a menü megjelenik, és így megkereshetjük azt, amelyikre szükségünk van. Ha a jobb egér gombbal indítottuk el a navigációt, akkor választhatunk másolás, mozgatás vagy hivatkozás létrehozása között az egér gombjának felengedése után.
Fájlra ugrás billentyű leütés hatására
Ismerősnek tűnhet ez a funkció a más operációs rendszereken használatos fájlkezelőkből: az első néhány karaktert leütve az első egyező találatra ugrik a fájlálistában. A Haiku egy lépéssel tovább megy. Ha nincs olyan bejegyzés, ami a leütött karakterekkel kezdődik, akkor a bejegyzés nevében keres tovább, így ha a neve tartalmazza a megadott karaktereket, akkor arra a bejegyzésre ugrik amit elsőként így megtalál. Ha így sem talál egyet sem, akkor a jellemzők következnek.
A fenti példában sok olyan fájl van, ami "welcome"-al kezdődik, így ezt begépelve nem jutunk eredményre. Azonban, ha már a "hu" szót írjuk be, akkor már a "welcome_hu.html" nevű fájlra ugrik. A beírt karakterek a bal alsó sarokban jelennek meg, ott ahol normál esetben a bejegyzések száma látható. Egy másodperccel a karakter leütése után az ablak visszavált normál módra, így új keresés indítható.
Gépelés közbeni szűrés
Ahelyett, hogy egy fájlra ugranánk gépelés közben, arra is lehetőségünk van, hogy a keresésnek nem megfelelő találatok ne jelenjenek meg a listában. Ezzel a megoldással könnyedén lehet szűrni azokat a mappákat is, amelyek sok bejegyzést tartalmaznak. A SHIFT SPACE, mint elválasztó használatával több szóra is szűrhetünk egyszerre.
Ellentétben a billentyű leütésekor a fájlra ugró megoldással, itt a szűrés befejezéséhez vagy az ESC-et kell leütni, vagy pedig az ablakot be kell zárni (illetve, ha egy ablakos böngészést használunk, akkor lépjünk egy szinttel fejjebb).
Ez a típusú szűrés beállítható a Nyomkövető beállításoknál.
Megjelenés
A Nyomkövető ablakok három különféle megjelenítést tesznek lehetővé, melyeket az
menüben érünk el:ALT 1) - Nagy ikonok, melynek a mérete módosítható az almenüből, illetve az ALT +/- kombinációval.
(ALT 2) - Kicsi ikonok.
(ALT 3) - A detailed list of your files enabling you to show/hide file attributes (see topic Attributes.)
(
Az
menü több más funkciót is tartalmaz:ALT Y) - Az ablakot az ideális méretűre méretezi.
(- Csak ikon és mini ikon nézetben érhető el, mikoris az alábbi lehetőségek közül választhatunk:
, , , , , , ,
- A rendezés irányának megváltoztatása.
ALT K) - Az összes ikon egy képzeletbeli rácshoz való illesztése. A SHIFT-et lenyomva tartva a menü átvált az re, ami ezen kívül még a megadott feltétel szerint sorba is rendezi azt.
(
SHIFT ALT A) - A fájlok kijelölése általános kifejezés alapján.
(ALT W) - Az ablak bezárása. Tartsuk lenyomva a SHIFT billentyűt és a menüben az jelenik meg, ami az összes Nyomkövető ablakot bezárja.
(ALT Q) - Az összes Nyomkövető ablakot bezárja a jelenlegi munkaasztalon. Ez hasznos lehet, ha elfelejtjük az OPT billentyűt lenyomva tartani miközben megnyitjuk az újabb mappákat amivel "rendetlenséget" hagyunk magunk után.
(
Sometimes you just want to rearrange a few icons without doing a complete ALT K). In that case, you select these icons and start to drag them to their new location. Before you drop them there, keep ALT pressed. This will align the icons to the invisible grid.
(The first column in
Normally, the first column is the file name, but you can just as well switch to , drag the column to the left and have the icons labeled with their size when switching back to mode. Neato!
A funkciók többsége magától értetődő.
Beállítások
Az
Az alábbi beállítások érhetőek el:
- Eldönthetjük, hogy az összes csatolt lemez közvetlenül az Asztalon jelenjen meg, vagy egy külön ablakban, mely a Lemezek ikonnal nyithat meg.
OPT key, as described above, because you'll lose the per window saved position and size.
- You can set , i.e. a double-clicked folder doesn't open in its own window, but inside the already open window instead, replacing the view of its parent folder. This is not the same as clicking while holding theBefore you switch Tracker to
, because that may feel more familiar to you, we recommend giving the menu based browsing a try first, as that may actually work much faster for you after getting used to. On the other hand, single window browsing offers a Navigator where you can enter or copy & paste a path name and use back, forward and up buttons.Activating above.
will filter the contents of a Tracker window while you type to only display the files matching your string in their name or any currently displayed attribute. Seeand you won't see files starting with a ".", a popular naming convention for configuration files under Linux.
You can
which will replace the standard icons for image files.- A lemezek ikonja mellett a lemez kihasználtságát jelző sáv bekapcsolása és színének beállítása.
"Lemezek csatolás" fejezetben.
- Megadható, hogy mely lemezeket és mikor csatolja automatikusan a rendszer. Részletesebben a
Ez a panel szintén elérhető Nyomkövető néven az Asztalsáv menüjében.
Munka a fájlokkal
Ha aktiválunk egy fájlt, akkor a
menüben lévő parancsok nagyrésze a helyi menüben is megtalálható.Mint mindig, a parancsok itt is egyértelműek.
Lekérdezések fejezetben.
- Egy fájl vagy mappa megkeresése. További információk a- Create a new folder or any other file based on a template.
Choosing /boot/home/config/settings/Tracker/Tracker New Templates. Create a file or folder there and it will appear as a template in the menu. The new file/folder created by the template will have its filetype, filename, contents, and all its other attributes. In case of a folder, it'll also have its window size/position and attribute column layout.
at the bottom opens the folderIn the screenshot above, you see the custom template folders "Email folder" and "Music folder". Both will create folders with those same custom overlay icons and have the relevant attributes already set.
You can also sort your templates into custom submenus. Just choose Tracker New Templates that you then rename to fit its purpose. Copy your template files there to appear in the new submenu. The screenshot above shows the submenus "C dev files" and "Office files".
and a new special folder gets created in
- Ez a menü tartalmazza az összes programot, ami kezelni tudja az adott fájlt.A listában az alapértelmezett program be van jelölve (az, ami dupla kattintással a fájlon megnyitja azt). A listában elsőként azok a programok jelennek meg, amik pontosan az adott típusú fájlok kezelésére szolgálnak, esetünkben: text/plain. Sorban ezek után jönnek azok a programok, melyek a fájl fő típusát kezelik (esetünkben: text/*). Végül pedig a listában azok jelennek meg, melyek bármit is tudnak kezdeni a fájllal. Ha nem egy programon kattintunk a menüben, hanem magán a
menün, akkor egy új panel nyílik meg:
Itt megintcsak megtaláljuk azokat a programokat, melyek a menüben is megjelentek. Egyet kiválasztva, majd a
gombra nyomva megadható, hogy az összes ugyan ilyen típusú fájlt (esetünkben a text/plain típus) az adott programmal nyíssuk meg a későbbiekben.This opens a panel that shows the meta data of a file and lets you edit its permissions. You can rename it by clicking on the file name at the top.
The panel consists of three tabs:
- : Shows standard data like size, date of creation/modification, file type and location. Click on the location path to open the file's parent folder. The menu sets the preferred application to open this particular file.
- : Lets you change 'owner', 'group' and 'other' file permissions.
- : Lists all extra file attributes with their value and type.
, és - Egy fájl átnevezése, megduplázása vagy a Szemetesbe helyezése.
SHIFT while invoking the menu offers the option to create a relative link. You recognize links by their dot-underlined icon label.
, and - lets you move, copy or link the selected file(s) using the submenu navigating method. HoldingSHIFT-et lenyomva tartva pedig megjelenik a menü, ami több fájlon engedi elvégezni ezeket a műveleteket, amiket majd később beszúrhatunk egy másik mappába. Szintén a SHIFT-et lenyomva tartva a kimásolt fájloknak a hivatkozását a vágólapra másolhatjuk.
, és - A vágólap használatával kivághatunk, másolhatunk egy bejegyzést a mappából vagy beilleszthetünk egy bejegyzést a jelenlegi mappába. Awget használatával, ami nem állítja be letöltés után a fájl típusát. A menü megnyitásakor a SHIFT-et lenyomva ez megváltozik ra, ami megállapítja a fájl típusát, és kijavítja azt hibás típus esetén.
- Meghatározza a fájlok típusát, ha jelenleg még nem azonosítottak, például ha az internetről töltöttük le aztNyomkövető kiegészítők fejezetben.
- Az összes alap Nyomkövető kiegészítő és azok, melyek az adott fájlt képesek kezelni. További információk a
Folyamatjelző
Amikor fájlt másolsz, mozgatsz, vagy törölsz, akkor a Nyomkövető egy folyamatjelzőt jelenít meg. Ha egyszerre több művelet is folyamatban van, akkor minden művelet egy külön folyamatjelzőt kap.
A jobb oldalon két gomb is található, melyekkel szüneteltethető vagy leállítható az adtt művelet. Néha szükség lehet hosszabb folyamatok megállítására. Például ha gyorsan el kell indítanunk egy nagy programot. Nagy mennyiségű adat másolásakor a lemez sok írást/olvasást végez, így lelassítja a munkát.