Зміст
Вікна та вкладки
Налаштування
Кольори
Клавіатурні скорочення
Поради для роботи у Терміналі
Настроювання Bash користувачем

terminal-icon_64.png   Terminal (Термінал)

Deskbar:Applications (Програми)
Розташування:/boot/system/apps/Terminal
Налаштування:~/config/settings/Terminal
~/config/settings/profile – додає нові/перевизначає типові значення в /boot/system/settings/etc/profile
~/config/settings/inputrc – додає нові/перевизначає типові значення в /boot/system/settings/etc/inputrc


Програма Термінал – це інтерфейс Haiku до командної оболонки, за замовчуванням це bash – Bourne Again Shell.

Будь ласка, зверніться до розділу Написання сценаріїв, де наведено кілька посилань на онлайн-уроки з роботи у командному рядку, а також подивіться розділ Програми командного рядка…. Тут ми зосередимося на самій програмі Термінал.

index Вікна та вкладки

Ви можете відкрити стільки терміналів, скільки потрібно, кожен у власному вікні, просто запустивши більше Терміналів, або за допомогою комбінації клавіш ALT N з уже запущеного Термінала. Також Ви можете скористатися режимом вкладок Термінала і відкрити більше вкладок за допомогою комбінації клавіш ALT T. Ви можете переключитися на певну вкладку скориставшись клавішею ALT і її номером, наприклад, ALT 2 перемикає на другу вкладку, ALT 4 - на четверту і т.д.

terminal.png

Подвійний клік на порожній частині панелі вкладок відкриє нову вкладку; подвійний клік на вкладці відкриє діалогове вікно для зміни її назви. Існує декілька параметрів, позначених символом «%», значення яких пояснюється підказкою при наведенні курсора миші на текстове поле вводу.
За замовчуванням, текст у заголовку кодується як %1d: %p – вкладка показує поточний каталог і, відокремлену символом : назву поточного запущеного процесу (або -- коли запущено лише bash, без вводу команд). Скриншот вище показує дві вкладки терміналів відкритих з каталогу Desktop, які простоюють у режимі очікування команди.
За допомогою пункту меню Налаштування | Заголовок вікна… можна аналогічно відредагувати заголовок вікна Термінала.

Правий клік миші на вкладці відкриває контекстне меню з пунктами Закрити вкладку, Закрити інші вкладки та Редагувати заголовок вкладки…. Останній пункт працює як і подвійний клік на вкладці.

Розмір вікна термінала можна змінити, як і будь-якого іншого вікна або скористатися заздалегідь визначеними значеннями у меню Налаштування | Розмір вікна . Комбінація клавіш ALT ENTER перемикає у повноекранний режим.

Усі параметри, які Ви змінюєте безпосередньо через меню Налаштування, такі як Заголовок вікна…, Розмір вікна, Кодування тексту або Розмір шрифту будуть діяти лише у поточному сеансі. Якщо Ви хочете зробити зміни постійними, Вам слід використати пункт меню Зберегти як типові або застосувати їх на панелі Налаштування….

index Налаштування

Пункт меню Налаштування | Налаштування… відкриває панель для настройки стандартних параметрів Термінала.

terminal-settings.png

Більшість запропонованих параметрів говорять самі за себе. Хоча це не зовсім очевидно, розмір шрифту встановлюється у підменю елементів списку Шрифт.
Наведіть курсор миші на «формули» у текстових полях вводу для назв вкладок і вікон, щоб отримати підказки по доступним параметрам у цих полях.

Далі доступні ще кілька опцій: Ви можете встановити Мигання курсору і вибрати Дозволити жирний текст.
Увімкніть опцію Використовувати лівий Option як клавішу Meta, якщо Ви працюєте з певним програмним забезпеченням UNIX, якому потрібен доступ до розширеної частини набору символів ASCII, наприклад, GNU Emacs і бібліотека GNU readline.
Увімкніть опцію Підтверджувати вихід якщо присутні активні програми і Ви отримаєте попередження про спробу закрити вікно термінала, коли програма все ще виконується.

Зберегти у файл… дозволяє зберігати різні конфігурації як окремі профілі, які при подвійному натисканні відкривають термінал з відповідними настройками.
Відкат змін повертає настройки, які були активні на момент відкриття панелі налаштувань.
Типові настройки повертає все до стандартних (типових) значень.

index Кольори

Пункт меню Налаштування | Кольори… відкриває панель для настройки кольорів, які використовує Термінал.

terminal-colors.png

У верхній частині панелі, зі списку який розкривається, Ви можете вибрати наперед визначену схему кольорів, наприклад, Midnight або Retro. Крім вибору уже готових схем, Ви можете створити власну через пункт у списку Вибір користувача. Для цього виберіть елемент, колір якого Ви хочете змінити (Текст, Фон, Курсор тощо) а потім скористайтеся інструментом настройки кольорів у нижній частині панелі.

Ви можете зробити настройку «кольорів ANSI», це перші 8 названих кольорів у палітрі кольорів термінальних програм. Ви вибираєте колір, наприклад, «ANSI червоний» а потім регулюєте його за допомогою палітри кольорів у нижній частині панелі. Ефект видно у реальному часі на відкритому Терміналі та у вікні прев'ю біля палітри кольорів. Точні кольори, які використовуються у різних місцях, описано у Вікіпедії.

Зберегти у файл… дозволяє зберегти Вашу власну схему кольорів під назвою, яка з'явиться у списку Схема кольорів зверху, якщо Ви збережете її у каталозі типового розташування ~/config/settings/Terminal/Themes (або у системному еквіваленті /boot/system/settings/Terminal/Themes).
Відкат змін повертає настройки кольорів, які були встановлені до запуску панелі кольорів.
Типові настройки повертає все до стандартних (типових) значень.

index Клавіатурні скорочення

Список корисних комбінацій клавіш Ви знайдете у розділі Клавіші швидкого доступу.

Ще одна корисна можливість, яка більше схожа на комбінацію клавіш і миші: Якщо утримувати клавішу ALT, шлях або URL під курсором миші підсвічується. Лівий клік миші відкриє файл/папку або веб-сайт. Правий клік миші відкриє контекстне меню з пунктами Відкрити шлях, Копіювати шлях та Копіювати абсолютний шлях.
Уявіть, що Ви знаходитесь у /MyData/source/haiku/ і маєте шлях generated/objects/haiku/x86_gcc2/release/apps/stylededit/StyledEdit під курсором миші, останній пункт меню призведе до комбінованого абсолютного шляху <глибоко вдихніть>:
/MyData/source/haiku/generated/objects/haiku/x86_gcc2/release/apps/stylededit/StyledEdit.

При утриманні клавіш ALT SHIFT, підсвічується шлях від початку рядка до місця де знаходиться курсор миші.

До речі, правий клік миші у вікні Терміналу вставить буфер обміну. У поєднанні з копіюванням частин підсвічених шляхів це може бути використано для швидкої навігації по ієрархії папок з великою кількістю вкладень.

index Поради для роботи у Терміналі

index Настроювання Bash користувачем

Як йдеться ще з Unix, існує багато можливостей по настроюванню самого bash. Є два файли, які особливо важливі для користувача: profile та inputrc.
Обидва файли можна створити в каталозі /boot/home/config/settings/ і додати або замінити системні параметри за замовчуванням, визначені в /boot/system/settings/etc/.

Файл «profile»

Файл profile завантажується кожного разу, коли Ви відкриваєте новий термінал. У ньому встановлюються всілякі псевдоніми і змінні, які впливають на поведінку і зовнішній вигляд bash. Ви знайдете багато онлайн-ресурсів, які детально описують усі можливості.

Наприклад, на сервері Haiku/BeOS Tip є чимало порад, які допоможуть Вам розпочати роботу:

Тут теж можете подивитись.

Файл «inputrc»

Файл inputrc відповідає за прив'язку клавіш. Оскільки Haiku встановлює усі необхідні параметри за замовчуванням, Вам, ймовірно, не доведеться возитися з цими більш складними параметрами. Якщо у Вас є особливі вимоги, зверніться до одного з багатьох онлайн-ресурсів, наприклад, до Бібліотеки GNU Readline.